header.jpg

Aktualności biblioteka

Plakat Przerwa 2023 niebieski

czytaj więcej

376868433 792420966221909 44705428672497388 n

Z radością informujemy, że szkoła otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na zakup książek i wyposażenia biblioteki w wysokości 12 tysięcy złoty, co z kwotą 3 tys. zł. wkładu własnego daje sumę 15 tysięcy złotych. Uczniowie i nauczyciele zostali poproszeni o zgłaszanie swoich propozycji zakupowych, zgodnych z zainteresowaniami i potrzebami środowiska szkolnego oraz o wybranie tematyki projektów edukacyjnych z wykorzystaniem książki . Przed nami przygoda z ciekawą lekturą w ręku! Zachęcamy do zaangażowania w nadchodzące imprezy czytelnicze i rozwijania czytelniczej pasji!

BibliotekaNowosci2023

ZOBACZ NOWOŚCI 

maraton

REGULAMIN MARATONU

maraton 2

Podsumowanie konkursu plastycznego „Biblioteka- świat w jednym miejscu”.

Biblioteka i książka to miniatura całego świata, drzwi do nieznanych wydarzeń, ludzi, przeżyć i światów. Przekazane na konkurs plastyczny prace świetnie zaprezentowały hasło konkursowe „Biblioteka – świat w jednym miejscu” ukazując wartość lektury i czytania.

Jury w składzie: Beata Dróżkowska, Aleksandra Knasiak, Danuta Stubińska przy ocenie prac konkursowych wzięło pod uwagę pomysłowość i oryginalne ujęcie tematu, wyraz artystyczny oraz estetykę pracy. Komisja postanowiła przyznać równorzędne miejsce i nagrody uczniom:

Nikola Stobba z klasy 3bTŻ

Andrzej Kwiatkowski 1TM

Wiktoria Rykowska – 1aTI

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, bardzo dziękujemy i serdecznie gratulujemy. Wasza pomysłowość i wrażliwość plastyczna robi duże wrażenie i przekonuje do sięgnięcia po ciekawą książkę. Wybrane prace można obejrzeć na szkolnej wystawie i zamieszczonych fotografiach.

DSC00001 min

DSC00004 DSC00002

DSC00003

25 marca

Dzień Czytania Tolkiena

To świetna okazja do zapoznania się z twórczością Tolkiena, prekursora literatury fantasy. Pomimo, że mijają dekady, jego książki wciąż sprzedają się w milionach egzemplarzy, a ekranizacje są zaliczane do najbardziej kasowych w historii Hollywood. W myśl zasady „Najpierw książka, później film” namawiam do sięgnięcia po „Władcę Pierścieni”, „Hobbita”, „Silmarillion” i inne dzieła. Tolkien był nietuzinkowym człowiekiem, dlatego proponuję, by zajrzeć do prezentacji zawierającej ciekawostki o autorze:

https://view.genial.ly/62286c40ced39a00190b763a/presentation-high-flights-presentationtolkien

dzień bezp int

maraton

 

 

REGULAMIN


1.         Maraton Czytelniczy 2021/2022 jest szkolnym konkursem przeznaczonym dla uczniów Technikum im. gen. J. Hallera w Owidzu

2.         Celem konkursu jest:

 • popularyzowanie czytelnictwa wśród młodzieży (beletrystyka, reportaż, biografia, esej, literatura faktu).
 • rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem
 • rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury.
 1. Zadanie konkursowe polega na przeczytaniu w terminie od 15 listopada do 30 maja wymienionych tekstów i wypełnieniu testów sprawdzających znajomość i rozumienie przeczytanej lektury. Po przeczytaniu danej pozycji czytelnik zgłasza się indywidualnie po test w formie online. Termin wypełnienia testu upływa w ciągu 3 dni od zgłoszenia. Pytania będą dotyczyły wyłącznie znajomości tekstu. Za każdą poprawną odpowiedź czytelnik otrzyma 1 punkt.
 2. Wyniki konkursu zsumowane zostaną po wszystkich etapach i ogłoszone w czerwcu 2022 roku. Uczestnicy otrzymają dyplomy i nagrody.
 3. Informacje na temat przebiegu maratonu będą dostępne w bibliotece, na facebooku Technikum w Owidzu i stronie internetowej szkoły w zakładce Biblioteka – działania biblioteki
 4. Lektury konkursowe:

 • Ryszard Kapuściński, Stygnące piekło [w: tegoż] Heban
 • Eric Emmanuel Schmidt, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu
 • Colleen Hoover, Tarryn Fisher, Never, never
 • Lauren Oliver , [Delirium]
 • Neil Gaiman, Nigdziebądź

 1. Załączniki
 • Karta uczestnika dostępna w bibliotece szkolnej

Imię i nazwisko, klasa:

Wypożyczenie/zwrot Test - data Autor, tytuł Potwierdzenie
Ryszard Kapuściński, Stygnące piekło [w: tegoż] Heban

Eric Emmanuel Schmidt, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu

Colleen Hoover, Tarryn Fisher, Never, never

Lauren Oliver , [Delirium]

Neil Gaiman, Nigdziebądź

lem2021 1

Stanisław Lem (1921-2006) to czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, autor powieści realistycznych oraz tekstów satyrycznych. Najsłynniejsze jego powieści to „Solaris”, „Kongres futurologiczny” czy „Cyberiada”. Twórczość Lema obejmuje różnorodną tematykę - od prostych historii kosmicznej wyprawy po parodię lub apokaliptyczną wizję rozwoju cywilizacji międzygwiezdnych.                                               Hasło Roku Lema „Widziałem przyszłość” jest podsumowaniem wyobrażeń pisarza o rozwoju cywilizacji, nauki, technologii i kondycji człowieka. Wiele z jego prognoz ziściło się, i to wcześniej, niż sądził, pozostawiając jednak gorycz i zniechęcenie wieloma aspektami współczesnej cywilizacji i złym użytkiem czynionym przez ludzi z nowych odkryć. Scenariusz ten Lem również przewidział:

„Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied.”

„Jesteśmy jak na krze, która jest unoszona prądami technologii. Nie panujemy nad nią, nie wiemy dokąd nas niesie, nie wiemy jak nią sterować.“


„Człowiek jest małpą, która potrafi zrobić najprecyzyjniejszą brzytwę, aby poderżnąć gardło drugiej małpie.“

„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko, to znaczy, na samotność, na walkę, męczeństwo i śmierć. Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. Jedne planety mają być pustynne jak Sahara, inne lodowate jak biegun albo tropikalne jak dżungla brazylijska. Jesteśmy humanitarni i szlachetni, nie chcemy podbijać innych ras, chcemy tylko przekazać im nasze wartości i w zamian przejąć ich dziedzictwo. Mamy się za rycerzy świętego Kontaktu. To drugi fałsz. Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy.“

O wyjątkowości Lema świadczy fakt, że dzisiaj korzystamy z wielu wynalazków, których istnienie autor przewidział. Są one częścią naszej codzienności, np. Internet, smartfony, audio i e-booki, drukarki 3D, wirtualna rzeczywistość, rozwój biotechnologii i inżynierii genetycznej. Do takich przewidywań skłoniła Stanisława Lema nie tylko nieograniczona wyobraźnia, ale wiedza tak ogromna, że wysnuto przypuszczenie, że Stanisław Lem nie może być jednym człowiekiem, że kryje się za tym nazwiskiem grupa naukowców.

Zachęcam do poznania twórczości i sylwetki Stanisława Lema przedstawionej w prezentacji pod adresem

https://view.genial.ly/613f16f697b3700dc9a3a1f2/presentation-universe-presentation

Joomla templates by a4joomla