header.jpg

Zawody strzeleckie

SDC11683

8 lutego 2013 r. w siedzibie starogardzkiego LOK –u, odbyły się Otwarte Zawody Strzeleckie, w których wzięły udział reprezentacje poszczególnych klas Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Technikum im. Gen. Józefa Hallera w Owidzu. W ramach Kociewskiej Szkolnej Ligi Strzeleckiej uczniowie naszej szkoły rywalizowali w dwuboju indywidualnym i drużynowym strzelając z karabinka i pistoletu pneumatyczngo kaliber 4,5 mm.


Zawody odbyły się w związku z obchodami Zaślubin Polski z Bałtykiem, które miały miejsce 10 lutego 1920 r. w Pucku. Oficjalnych zaślubin dokonał wówczas patron naszej szkoły gen. Józef Haller, stąd też zawody strzeleckie stały się okazją do uczczenia i przypomnienia postaci tego wielkiego Polaka i patrioty. Generał działał w ruchu strzeleckim jeszcze przed I wojną światową, a i później był jego aktywnym propagatorem. Warto zauważyć, że w okresie międzywojennym gen. Haller kilkakrotnie odwiedził Starogard, przy czym brał również udział w zawodach strzeleckich rozgrywanych w tamtym czasie w Domu Bractwa Kurkowego czyli tzw. Strzelnicy. Stąd też, teraz udało się nam nawiązać do postaci naszego patrona pielęgnując strzeleckie tradycje poprzez czynny udział w tym szlachetnym sporcie. W naszej szkole funkcjonuje Szkolne Koło strzeleckie LOK „Strzelcy Rudego”, którego członkowie aktywnie pomagali przy organizacji imprezy.


Mieliśmy również okazję zapoznać się z uzbrojeniem zaczepnym i ochronnym z okresu średniowiecza, oraz uzyskać szereg informacji związanych z rycerstwem i wojennymi obyczajami w tym okresie, a to wszystko dzięki panu Mariuszowi Mecka z Koła LOK „Adamantos” Damy i Rycerze Księstwa Pomorskiego. Nasi uczniowie mieli okazję ubrać rycerską zbroję, a także zapoznać się z innymi elementami ówczesnego uzbrojenia.


Wspomniane wyżej wydarzenia, mogły dojść do skutku dzięki życzliwej współpracy pani dyrektor Marzeny Waśkowskiej, która objęła patronat nad zawodami, oraz dzięki Klubowi Strzeleckiemu Tarcza, na czele którego stoi pan prezes Krzysztof Reczko. Serdecznie dziękujemy!


Tabela wyników -wybierz aby zobaczyć wyniki

Joomla templates by a4joomla