Drukuj

 

 

HEATHER MORRIS

„TATUAŻYSTA Z AUSCHWITZ”

 

tatuażysta

 

Tym razem chciałabym Wam zaprezentować książkę Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz”. Wydawać by się mogło, że to kolejna pozycja martyrologiczna, przerażająca w opisie okrucieństwa obozu koncentracyjnego  oraz beznadziei wobec ciągłego zagrożenia śmiercią i nieludzkiego traktowania. Ta powieść jest inna. Powstała na podstawie relacji głównego bohatera, który po ponad siedemdziesięciu latach niezwykle emocjonalnie wspomina  okres Zagłady.  Zaczyna się od tego, że Lale nieświadomy tego co go spotka, sam zgłasza się do  Auschwitz i wpada w tryby machiny śmierci.  Zderzenie z bestialstwem

i ogromem zbrodni nie pozbawia go jednak człowieczeństwa. Lale nie był jednak typem  bohatera jakiego zwykliśmy sobie wyobrażać – herosa lub świętego. Był zaradnym, przedsiębiorczym, sprytnym  młodym  człowiekiem, który walczył o swoje życie i co najważniejsze, o życie innych towarzyszy niedoli. Ta wewnętrzna siła, dzięki której nigdy nie poddawał pod dyskusję najważniejszych wartości, pozwoliła mu znaleźć w obozie miłość swojego życia. „Tatuażysta z Auschwitz” to literatura dająca nadzieję oraz wiarę w człowieka i człowieczeństwo w najtrudniejszych czasach.  Powieści zarzuca się przeinaczanie faktów historycznych lub zbyt pobieżne przedstawienie obozowych realiów, ale można tę książkę przeczytać jako osobistą historię jednej z ofiar Zagłady i wtedy staje się ona opowieścią podnoszącą na duchu i pokazującą skrajności ludzkiej natury.

W prezentacji pod adresem https://view.genial.ly/606306e0cb87f60cf0570bb2/presentation-watery-presentation możecie przeczytać krótkie fragmenty i zobaczyć wywiad z głównym bohaterem.